Előző írásunkban bemutattuk, hogy az épületek esetében mindig számolni kell bizonyos mennyiségű hőveszteséggel. Ennek mértékét a megfelelő hőszigeteléssel csökkenthetjük, aminek köszönhetően kevesebb energia lesz szükséges a fűtéshez. Azonban a szigetelés mellett további tényezők is hozzájárulnak az adott épület energiaszükségletének kialakulásához. Hogy mégis mik?
Ha szeretnénk minél gazdaságosabban üzemeltetni egy épületet, akkor fontos, hogy megismerjük az energiafogyasztást befolyásoló tényezőket. Hiszen ezek fényében könnyebben és egyszerűbben alakíthatunk ki egy energiatudatos életet.
A külső tényezők
Vannak bizonyos dolgok, amelyekre ugyan nincs ráhatásunk, de mégis nagymértékben befolyásolják a szükségletek alakulását.
A hőmérséklet rendkívül nagy mértékben befolyásolja az energiafogyasztást. Ugyanis ennek alakulása hatással van a benti hőmérsékletre, és adott esetben szükségessé teszi a fűtést vagy a hűtést.
A napsugárzás szintén egy elég hangsúlyos tényező, amelyre nekünk nincs ráhatásunk. Az épületet érő napsugárzással lényegében három dolog történik – egy részét elnyeli a felület, egy részét visszaveri, és egy részét átereszti.
A külső tényezők sorában meg kell említeni a szelet és a csapadékot is. Ezek megnövelik a hőveszteség mértékét – a szél hatására fokozott légcsere alakul ki, míg a csapadék megnöveli a hőátadás mértékét.
Az épületek jellemzői
Egy másik csoportba sorolhatjuk azokat a tényezőket, amelyek az adott épület tulajdonságaiból erednek. Ezekre már természetesen van ráhatásunk, és éppen ezért fontos figyelembe vennünk őket.
A hőveszteséget, és ezáltal az energiafogyasztás mértékét befolyásolja az épület alakja. A legideálisabb a kocka – pontosabban a gömb – forma lehetne, hiszen a térfogathoz képest ennek a legkisebb a lehűlő felülete. A legkedvezőtlenebbnek nevezhetjük a szabálytalan épületeket, amelyek több ki- és beugró homlokzati elemmel rendelkeznek.
A külső határoló szerkezetek (pl. redőny, zsalu) szintén befolyásolják az energiafogyasztás mértékét. Értelemszerűen ezek csökkentik a hőveszteség mértékét, amit az adott évszaknak megfelelően tudunk kamatoztatni – tehát pl. télen „benn tarthatjuk” a meleget.
Az energiatakarékos élethez érdemes alaposan megismerni az épületre ható tényezőket. Ezek fényében ugyanos egyszerűbben formálhatjuk gazdaságossá az otthonunkat, úgy hogy az nekünk és a pénztárcánknak is megfelelőbb legyen.