Egyre elterjedtebb, hogy az emberek otthoni használatra vásárolnak napelemet. Hosszú távon bizony jelentős összegeket spórolhat meg azzal, hogy a természet megtermeli az Ön számára a villamos energiát.
Egy napelem élettartama kb. 50-60 év. Eleinte nagyobb kiadással kell számolni, hiszen „valamit valamiért”, de gondoljon arra, hogy hosszú távon kifizetődő lesz befektetése, ráadásul a környezetért is tesz.
Az első és legfontosabb dolog, hogy a telepített napelemeknek legalább az otthon energiaellátását kell fedeznie, ehhez pedig szükség van arra, hogy pontosan tisztában legyen azzal, mennyi energiára van szüksége.
A továbbiakban pedig még 5 szempontot ismertetünk.
1. Mennyi kw/h-t használ el egy nap alatt?
Hogy ezt kiderítse, nézze meg a villanyszámlát vagy forduljon áramszolgáltatójához. Ez segít majd abban, hogy kiválassza a megfelelő napelemeket.
2. Hova helyezné el a napelemeket?
Optimális esetben oda kell telepíteni őket, ahol a legtöbb fényt kapják. Ha a htető tájolása nem a legoptimálisabb, akár meg is lehet osztani a rendszert, hogy a napjárás szerint a leginkább kihasználja a tetőfelületet. Ha megvan a hely, akkor már könnyebb meghatározni a méretet is.
3. Monokristályos vagy polikristályos?
A monokristályos napelemek teljesítménye nagyobb, ugyanakkor az áruk is magasabb.
4. Teljesítmény
Ez arra utal, hogy a napelem mennyi energiát képes elnyelni. Ha egy napelem mellett a következő értéket tüntették fel: +/-5 %, az azt jelenti, hogy mennyit ingadozhat a teljesítménye. Így ha az 5-ös számot egy 100 W-os napelem mellett látjuk, akkor sem kell meglepődni, ha az 95 W, esetleg 105 W teljesítményt produkál.
5. Előre tervezés
Mivel ez egy hosszútávú befektetés, gondoljuk arra is, hogy mik azok az okok, amik miatt megnövekedhet az energiaigényünk, és a tervezéskor ezekkel is kalkuláljunk (mint pl. bővül a család, a ház bővítését, esetleg egy műhely kialakítását tervezzük).